Šach a mat mi dala šach mat

Po fenomenální knize Dámský gambit přišlo na světový trh dílo, které se zkrátka dřív nebo později objevit muselo. Šachy jsou v dnešní době považovány za sexy sport, zvlášť u něžného pohlaví, a tak není divu, že vznikla fanfikce o Harrym Stylesovi a Margot Robbie.
(Ne)recenze na knihu Šach a mat (Pokud nemáte rádi spoilery a stejně si následující řádky přečtete, dáváte šach mat sobě, ne já vám. Děkuji za pochopení.)
- Poslušná, submisivní, světem ani klukem nepolíbená holka, která jednoho dne potká bad boye s uhrančivýma očima a vlasy, do nichž by nejradši zabořila nejen své ruce, ignorujíce bad boyovo manipulativní a často agresivní chování (hlavně že ji natiskne na škřínku a ucítí z něho kolínskou), si zatím plete realitu s idealistickou představou a řeší vztahová a rodinná dramata, jež vyústí v závěrečný polibek již ostřílené plavovlásky a bad boye, který se přetransformuje do good boye a jehož temné stránky opět vyléčily naivita a ideály. Ne, nebojte se, neshrnula jsem právě příběh Šachu a matu, jen jsem vám představila typický young adult román. Ovšem některé výše zmíněné prvky se v tomto šachovém dílu také objevují.
- Zatímco Mallory, hlavní hrdinka, je po sexuální stránce dračicí, Nolan, šachový mistr světa a pravděpodobně budoucí manžel Mallory, se teprve klube z vajíčka. Tady se autorka rozšoupla s emancipací a prohodila role, bravo.
- Při čtení Dámského gambitu se mi Beth zaryla hluboko do srdce a prožívala jsem s ní všechny situace (pravda, dost tomu napomohl i seriál), avšak u Šachu a matu se mi spíš všechny postavy zaryly hluboko do zadnice. U Mallory mě někdy dost štvaly její myšlenkové pochody a nezaujala mě ani její osobnost, její sestry, Darcy a Sabrina, na mě nepůsobily jako teenagerky, ale jako osmileté děti, pod Malloryinou trenérkou Defne jsem si celou dobu představovala Effie Trinketovou z Hunger Games, Malloryina nejlepší kamarádka Easton zkoušela ztvárnit Jolene z Dámského gambitu, Oz byl výbušnější Ozzák, Koch se stal klasickým zbabělým záporákem a Nolan svou roli sexsymbolu zvládl stejně dobře jako každý druhý hluboko-hlaso-očko lamač srdcí. Na takovou reinkarnaci filmu Divergence by to však stačilo.
- Autorka popisuje Nolana jako bezkonkurenčního svalovce, jenž by jednou rukou přepral Muradova a druhou si připravoval proteinový shake, přesto si po celou dobu ani jednou nezacvičil, snědl několik kusů sekané a nestravoval se pravidelně. Podezřívám Nolana z praktikování liposukce a pravidelných návštěv tetovacích salonů.
- Místy se mi zdálo, že autorka přehání svůj poziční útok a šachy jsou v příběhu pouze dekorací nebo křovím, ovšem v některých pasážích se mi propojení šachového světa a životních událostí zamlouvalo.
- Celý román ve mně zanechal kýčovitý dojem, v určitých chvílích jsem i vnímala jistou podobnost s Dámským gambitem.
- Nejvíc mě zklamal závěr knihy. Mallory s Nolanem byli rozhádaní, tudíž jsem předpokládala, že zápas o mistra světa, ve kterém se proti sobě utkají, přinese mnoho zvratů, víc šachů, postupnou gradaci a spalující žár mezi oběma hráči. Happy end jsem samozřejmě očekávala, avšak ne tak rychle. Výsledek zápasu a další podrobnosti o vztahu mezi Nolanem a Mallory se dozvídáme z novinového článku. Přišlo mi, že autorka utnula knihu v momentě, kdy mohla nejvíce využít svého potenciálu a potenciálu tohoto díla.
- ,,Ta ženská mě mohla dostat hned třikrát – vidělas, jak blízko měla k tomu, sebrat mi krále svým střelcem?" Ali Hazelwoodová možná odstartovala novou šachovou éru a zřejmě touží po kontroverzitě a spekulování na Twitteru. Dejte na mě, do dvou let i panovníkova busta bude viset na stejném místě jako koňské žíně či střelcův luk.
Chess fact number one: Defne zmiňuje jistý psychologický experiment podle skutečné události, kdy ženy hrály proti online šachmužům a nevěděly rating ani pohlaví hráče. Dokázaly v padesáti procentech vyhrát, ovšem jakmile proti nim usedli reální šachmuži, karta se obrátila a zvítězilo mužské pokolení. Spousta žen se cítí v šachovém světě spíš jako okrasná růže, jelikož nedosahují takových výsledků jako muži, proto drtivá většina z nich u královské hry nevydrží, neboť se cítí nedoceněně.
Chess fact number two: Autorka popisuje šachový svět jako místo plné machýrků a přehnaného seběvědomí. Popsala bych to takto: čím prestižnější turnaj a postavení v šachové komunitě (samozřejmě dle ratingu), tím větší rivalita mezi hráči. Toto tvrzení platí, myslím, pro všechny sportovce, kteří berou sport vážně, ale ačkoliv se šachisti zdají být tichými nerdy, ve skutečnosti umíme nasadit své pěšce do ostrého boje a dokážeme si poměřit ego s kdejakým hokejistou či fotbalistou. :)
Dílo splňuje všechny normy pro úspěšnou young adult literaturu dnešní doby. Nolan je pro náctileté Kenem, Mallory si ráda užívá s chlapci i děvčaty, figuruje tu zdravý feminismus (určitě mnohem lépe podaný než ve filmu Barbie) a o příběh se po celou dobu otírá youngadultský stereotyp. Pro šachmudly dostačující, pro šachisty odlehčující počtení, pro příznivce literatury pro dospívající sexbomba. Dávám čtyři a půl hvězdy z deseti (ta půlka patří krásné knižní obálce a postranním šachovým malůvkám), jelikož jsem, co se týče šachové literatury, náročný čtenář. :) Beru však v potaz autorčino pasivní členství v šachovém světě: na polovičního šadmudlu a polovičního šachistu se vůbec nejedná o špatné dílo.